2025 aasta 9. mai seisuga on Eesti majanduses märgata taastumise ja ümberkujundamise märke mitmes valdkonnas. Siin on ülevaade tähtsamatest arengutest, mida ettevõtjad ja investorid peaksid teadma.
📈 Majandusnäitajad: Taastumine on alanud
Eesti majandus on hakanud väljuma eelmise aasta langusest. Eesti Panga ökonomisti Rasmus Kattai sõnul on ekspordis toimunud märkimisväärne paranemine, mille algus ulatub 2024. aasta keskpaika.
Statistikaameti andmetel suurenes 2025. aasta märtsis tööstustoodang püsivhindades 0,5% võrreldes möödunud aasta sama ajaga. Töötlev tööstus kasvas 1,2%, samas kui energiatootmine vähenes 1,7% ja mäetööstus 6,1%.
Inflatsioon püsib surve all: aprillis tõusid hinnad 1% võrreldes märtsiga ning 4,5% võrreldes aastataguse ajaga.
🏭 Tööstus ja ettevõtlus
Energeetika vallas näitas Eesti Energia tugevaid tulemusi: 2025. aasta esimese kvartali käive ulatus 530 miljoni euroni, kasvades aastaga 6%. Kasum suurenes samuti 6%, jõudes 93,4 miljoni euroni.
Toidutööstuses toimus oluline muutus – Maag Grupp müüs Rannarootsi Lihatööstuse ettevõtte juhtkonnale, mis võib tähendada suunamuutust ettevõtte strateegias.
🧾 Regulatiivsed muudatused
Valitsus otsustas kaotada alkoholiregistri. Otsus mõjutab otseselt Maksu- ja Tolliameti tööd ning võib tuua kaasa muudatusi järelevalvesüsteemis.
🧳 Turism ja tarbijakäitumine
Turismisektoris on toimunud langus. Märtsis 2025 majutusettevõtetes peatunud turistide arv oli 217 000 ehk 9% vähem kui aasta varem. Väliskülalisi oli 7% ja siseturiste 11% vähem.
Toiduainete hinnad on samuti tõusnud. Eriti märgatav on hinnatõus hapukoorel ja võil, samuti on kallinenud kurgid ja kapsas.
📊 Üldine majanduskliima
Üldine majandusolukord on ettevaatlik. LHV asutaja Rain Lõhmus on avaldanud muret, et Eesti majandus on stagnatsioonis, võrreldes seda Brežnevi ajaga.
SEB panga ökonomist Mihkel Nestor tutvustas hiljuti värsket majandusprognoosi, mille kohaselt on 2025. aasta peamiseks stsenaariumiks mõõdukas kasv.
Kokkuvõte
Kuigi Eesti majanduses on taastumise märke, seisavad ees jätkuvad katsumused inflatsiooni, regulatiivsete muutuste ja turismi elavdamise osas. Ekspordi käekäigu ja sisetarbimise arengute jälgimine on lähikuudel võtmetähtsusega.